Zasilanie glukometru

                     

Glukometr wymaga dostarczenia energii elektrycznej. Tego typu urządzenia zasilane są bateryjne. 
W większości modeli zastosowanie znalazły baterie typu CR 2032 3V 
                     
 Najczęściej stosowania bateria w glukometrach  
Dużą zaletą zasilania glukometrów  jest zastosowanie w nich baterii ogólnodostępnych. W większości modeli bateria wystarcza na wykonanie około 1000 pomiarów. Taka żywotność baterii stała się standardem. W przypadku zasilania urządzenia za pomocą dwóch baterii, ilość pomiarów między poszczególnymi wymianami może ulec podwojeniu. 

Co oznacza wykonanie standardowego 1000 pomiarów przy użyciu jednej baterii ?

Przy założeniu, że dokonujemy pomiaru 2 razy w ciągu doby jedna bateria wystarczy nam na nie całe półtora roku eksploatacji. Przy 3 - krotnym wykonywaniu pomiarów w ciągu doby bateria wystarczy na nie cały rok.Jeżeli natomiast dokonujemy 6 pomiarów w ciągu doby bateria zaspokoi nasze potrzeby na nie całe pół roku. W tej sytuacji 1000 pomiarów nie będzie dla nas dużą wartością.

Zwróćmy uwagę jaka jest żywotność baterii w przypadku glukometru z podświetlanym ekranem lub kanałem do włożenia paska. Zwróćmy uwagę czy zastosowanie tych rozwiązań nie przekłada się na wyższe zużycie baterii i konieczność jej wymiany. Można zwrócić również uwagę na to jak widoczny na wyświetlaczu glukometru jest komunikat o wyczerpaniu baterii oraz ile pomiarów można dokonać przy obecności takiego komunikatu. 
Podsumowując: na dzień dzisiejszy standardem jest 1000 wyników pomiarów przy użyciu jednej baterii. Jeżeli dane glukometru wskazują niższą niż podana wyżej wartość to charakteryzuje się dużym zużyciem energii. Jeżeli wyposażony jest w dodatkowe źródła energii (podświetlenie wyświetlacza, komory paskowej) powinien być zasilany w taki sposób ( np. dwie baterie)  aby utrzymać standard 1000 pomiarów.